Home » Blog » Miért kockázatos a tartós magas vércukorszint?

Miért kockázatos a tartós magas vércukorszint?

Mit jelez a magas vércukorszint

Ha éhgyomorra hirtelen nagy cukormennyiséget viszünk, például megeszünk egy zacskó gumicukrot és kólával öblítjük, teljesen egészséges emberek is igen magas vércukorszintet produkálnak. Akkor beszélünk hiperglikémiáról, vagy magas vércukorszintről, ha az éhgyomri vércukorszint meghaladja a 7 mm/l-t, illetve étkezés után a 8 mm/l-t. A gond az, hogy ez az állapot akár kezdődő diabéteszt, azaz cukorbetegséget is jelenthet. Ha bebizonyosodik a cukorbetegség megléte, szigorú diétával kell együtt élni, hogy elkerülhető legyen a magas vércukorszint, és gyógyszeres terápiára is szükség lehet. Ha nem teszünk ellene a folyamatos magas vércukorszint súlyos szövődményekhez vezethet.

Mi a magas vércukorszint oka?

Mivel a vérben fellelhető cukormennyiség egy állapot, ezért számos kiváltó oka lehet. Ezek általában különféle élettani állapotok, bizonyos betegségek, de egyes ételek vagy gyógyszerek fogyasztása is előidézheti. Az állapot folyamatos fennállása az, ami igazából gondot okoz, mert állandó és kimerítő terhelésnek teszi ki a szervezetet.

magas-vercukorszint_pic2

Ha túl sok olyan ételt fogyasztunk, amiben sok a szénhidrát és gyorsan oldódik fel, egészséges embereknél is fellép egy időre a magas vércukorszint. De előidézheti az is, ha a szokott érkezési ritmusunk felborul, stresszelünk, vagy kevesebbet mozgunk a megszokottnál. Ismert a terhesség alatt felmerülő diabétesz, de ugyanezek a hormonális hatások gyerekeknél vagy serdülőkorban is okozhatnak magas vércukorszintet. Gyulladásos megbetegedések, műtétek és fertőzések is állhatnak a háttérben, cukorbetegeknél pedig vélhetően nem megfelelő a gyógyszerszedés vagy inzulinbeadás, vagy már maga a kezelésben megállapított mennyiség nem megfelelő.

Mik a magas vércukorszint tünetei?

A tünetek nagyrészt egyeznek a cukorbetegség tüneteivel, ám fontos kiemelni, hogy a magas vércukorszint esetében egyénenként változó, hogy melyik tünetek jelentkeznek. Előfordulhat, hogy valaki teljesen tünetmentes, és csak a vér értékeiből derül ki a magas vércukorszint. Ezt az állapotot tehát fokozott álmosság, fáradékonyság jellemzi, száraz viszkető bőr és megnövekedett szomjúság, illetve éhségérzet. Támadhatnak koncentrációs és memóriagondok is, esténként fellépő gyakori vizeletürítés is kísérheti, miközben a sebek lassabban gyógyulnak és ketonok, illetve cukor jelennek meg a vizeletben.

Ha a magas vércukorszint hosszútávon fennáll, sokkal magasabb eséllyel alakulnak ki szövődmények. Ez valójában egy anyagcserezavart okoz, ami a szervezet számos területére egyszerre fejt ki hatást. Befolyásolja az erek, idegek, vesék működését, látásromlást okoz, de a nemi szervekre is kihat és nő a fertőzések kialakulásával járó kockázat is.

A magas vércukorszint egyik legsúlyosabb szövődménye a ketoacidózis. Ennek szélsőséges kimenetelét ismerik cukorbeteg kómaként is. A hosszan fennálló magas vércukorszint miatt a vérben túl sok keton halmozódik fel, ami fokozatosan a következő tüneteket alakítja ki: szájszárazság, fokozott szomjúság, gyakori vizelési inger, fáradtság, koncentrációs hiány, hasmenés és hányás, illetve jellegzetes gyümölcsszagú lehelet. Az időben fel nem ismert ketoacidózis legsúlyosabb tünete az eszméletvesztés, mely esetén azonnal sürgősségi ellátásra van szükség.

Hogyan kezelhető a magas vércukorszint?

A hiperglikémia arra utal, hogy a szervezetben megbomlott az egyensúly. Ehhez nem lehet egy-két pillanat alatt visszatérni, kitartó és következetes munkával érhető el és tartható csak meg ez az állapot. Kiemelten fontos a cukorbeteg diéta szigorú betartása, az, hogy rendszeresen mozogjunk, testsúlyunkat kordában tartsuk, eleget és jó minőségben aludjunk, és betartsuk az orvosi utasításokat a gyógyszeres vagy inzulinos kezeléssel kapcsolatban. A magas vércukorszint kezelésében fontos, hogy a gyógyszerrel a szervezetbe juttatott hatóanyagok – általában inzulin – folyamatos, állandó szinten tartsa a szervezet egyensúlyát. Éppen ezért nem lehet akármikor, alkalomszerűen szedni, ebben is rendszernek kell lennie. A gyógyszerezés és étkezés időpontja is rutinná kell váljon, hogy a magas vércukorszint kezelhető legyen, de emellett érdemes kerülni az alkoholokat és gondoskodni a napi 2-3 liter folyadék elfogyasztásáról.

magas-vercukorszint_pic3

Érdemes lehet egy cukorbeteg naplót is vezetni a magas vércukorszint értékeiről, melyhez minden érkezés előtt és után érdemes mérést végezni. 

Mit tegyünk, ha magas vércukorszint jelentkezik nálunk?

Azonnal keressünk fel diabetológust. A cukorbeteg terápiában gyakorlott szakember segíteni fog a végére járni, hogy mi áll a magas vércukorszint hátterében, és mire van szükség ahhoz, hogy stabilizálhassuk a kívánt állapotot? A magas vércukorszint tipikusan az az állapot, amivel nem érdemes várni, és ha esetleg időpontot csak nagy sokára kaptunk, magát a diétát, életmódváltást már most elkezdhetjük bevezetni. Ártani semmiképpen sem fog ártani, sőt, ha ezekben hiányt szenvedtünk eddig, biztosan csak jót teszünk magunkkal! A megfelelő életmód számos betegséget kezelhet sőt, meg is előzheti azok kialakulását.